Nemzetközi megoldások a borászat kérdéseire – II. Tokaj Wine Congress Sárospatakon
Tizennégy ország elismert szakembereinek részvételével vasárnap kezdődött a II. Tokaj Wine Congress nemzetközi kongresszus Sárospatakon.
A rendezvényt szervező Tokaj-Hegyalja Egyetem nevében Prof. Dr. Kéri Szabolcs köszöntötte az esemény vendégeit. Kiemelte, hogy a kongresszus nem öncélú, annak nemzetközileg elismert szakemberei a globális jelentőségű problémákra gyakorlatorientált megoldásokat és azokat alátámasztó kutatási eredményeket hoztak magukkal.
Az esemény megvalósulását támogató Debreceni Egyetem nevében Prof. Dr. Bartha Elek oktatási rektorhelyettes hangsúlyozta, hogy a nagymúltú debreceni intézmény számára is fontos naprakésznek lenni a szőlészeti és borászati kutatások legfrissebb eredményeit tekintve, hiszen az egyetemük kötelékében működő Mádi Bor Akadémia szerves része a Tokaji térségnek.
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára rávilágított, az idén augusztusban elkezdődött szüret is arra hívja fel a szakma figyelmét, hogy választ kell keresni azokra a kihívásokra, amelyek a szőlészet mindennapjait érintik, így a szokatlanul magas hőmérséklet és aszályos nyár vagy a rövid idő alatt lehulló extrém mennyiségű csapadék.
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Közgyűlésének elnöke Bánné Dr. Gál Boglárka hangsúlyozta, a vármegyének ez a része csodálatos vidék, kiemelkedő természeti adottságokkal. Mindezt azonban az ott élő és dolgozó borászok, szőlészek töltik meg világra szóló tartalommal. Az ágazat versenyképességét, a térség turisztikai értékét növeli, ha lépést tartunk a világgal.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának képviseletében Brazsil Dávid főtitkár üdvözölte a kongresszus újbóli megrendezését. A plenáris előadások és szekcióprogramok mellett a szakemberek egymással folytatott kötetlen beszélgetése és tapasztalatainak átadása fontos tudásmegosztó mozzanata a háromnapos eseménynek – tette hozzá a HNT vezetője.
A plenáris előadások sorát Dr. Philippe Dariet, a Bordeaux-i Egyetem professzora nyitotta. A délután folyamán az európai bornagyhatalmak, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Németország mellett Dél-Afrika, Kína és Izrael neves képviselőit hallgathatták meg az érdeklődők.
Fotó: Erdős József
























