Változatos és kreatív hivatás, biztos egzisztencia. - Példakép vagy, PEDAGÓGUS vagy!

Beszélgetés Dr. Toma Kornélia rektori biztossal, a Comenius Intézet igazgatójával és Bodor Vivien végzős tanító hallgatóval…


Kiknek való a pedagógusszakma? Hogyan hozhatják meg ide mutató döntésüket a még bizonytalan felvételizők?

Dr. Toma Kornélia: Azokat a jelentkezőket várjuk a pedagógusképzés szakjaira, akik nyitottak embertársaik irányába, szívesen foglalkoznak majd a gyerekek személyiségének kibontakoztatásával, képességeik fejlesztésével, nevelésükkel és tanításukkal. Akik leleményesek a gyerekek motiválásában, kreatívak a tudásmegosztásban. Akik mernek és tudnak magukból adni másoknak. Akik szeretnének a fiatalok példaképévé válni. Akik szeretik a változatosságot, hiszen a gyerekek között nincs két egyforma nap, kihívások és felejthetetlen élmények tarkítják a hétköznapokat.

A még bizonytalan felvételizők gondolják végig, szerettek-e gyermekkorukban tanítósat játszani, szerepelni, gyermektársaik és a felnőttek figyelmét magukra vonni, segíteni másoknak, sokféle területen bátran kipróbálni magukat, s ha igennel válaszolnak, jelentkezzenek a Tokaj-Hegyalja Egyetem pedagógusképzési szakjainak valamelyikére: csecsemő- és kisgyermeknevelő vagy óvodapedagógus vagy tanító, esetleg gyógypedagógus szakra. 

Miért fontos, hogy egy ilyen nagy múltú intézmény hallgatójaként tanulhatnak a leendő tanítók? Mivel ad többet a Tokaj-Hegyalja Egyetem, mint egy újabb, múlt nélküli képzőintézmény hasonló szakja?

Dr. Toma Kornélia: Sárospatakon 168 éve képeznek tanítókat, és több mint fél évszázada óvodapedagógusokat. Bár a Tokaj-Hegyalja Egyetem még fiatal intézmény, jogelődje, a sárospataki tanítóképző az egyik legnagyobb múlttal rendelkező pedagógusképző intézmény volt, ahol a megszerzett tudásnak nagy értéke volt a munkaerőpiacon. Ez ma is így van. A sárospataki pedagógusképzésben megszerzett diploma garantált minőséget jelent a munkaadók számára.  Az intézmény nagyhírű régi tanárai átadták tudásukat a következő tanárgenerációknak, így a jelenlegi képzést egyszerre fémjelzi a hagyományok őrzése és a kiforrott, ugyanakkor modern, professzionális tudásátadás. Ehhez társul egy patinás oktatási főépület, amely kívül-belül megújulva várja 2025 szeptemberétől a tanulni vágyókat. Itt a hallgató egy kiszámítható, támogató, értékgazdag környezetben érezheti magát, ahol a szolgáltatások és a programok – mint az oktatás, a, kultúra, a könyvtár, a háromcsillagos hotel szintű kollégium, az ösztöndíjak – érték-ár arányban is verhetetlenek. A hallgatókat oktatóik mentorálják, személyes támogatást nyújtva a sikeres tanulmányokhoz. A hallgatói közösség mintegy ezer fős, szinte mindenki ismer mindenkit és befogadó, szeretetteljes kapcsolatok alakulnak, melyek akár egy életre szólnak. Egykori diákjaink szívesen jönnek újra Egyetemünkre tanulni, mert nagyon jó élmények kapcsolódnak korábbi tanulmányaik színteréhez, oktatóihoz. 

Mit ad a pedagógusi lét az élethez? Milyen lehetőségei, távlatai lehetnek egy itt végző diáknak?

Dr. Toma Kornélia: A pedagóguslét megkívánja, hogy testben, lélekben, szellemiek terén maradjunk frissek, hiszen a gyerekek számítanak ránk, bíznak bennünk. Tudásunk, tapasztalataink folyamatos gazdagítása, az új generációknak megfelelő szükségszerű módszertani megújulás, valamint a pedagógiai szabadság megélése üdítő változatosságot jelent, de folyamatos kihívást is a hétköznapokban. 

Egy diáknak, aki Sárospatakon, a Tokaj-Hegyalja Egyetem 4-féle pedagógusképzési szakjának valamelyikén végez, nagyon jó esélye van elhelyezkedni a pedagóguspályán. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében ugyanis kimagaslóan magas a bölcsődei, óvodai, általános iskolai feladatellátási helyek száma, persze az ország bármely pontján versenyképes a diplomájuk. Gyógypedagógusokból például országos viszonylatban több, mint tíz éve hiány van. A hírekben pedig sok újonnan épülő bölcsődéről, óvodáról hallunk, amelyekben szükség lesz csecsemő- és kisgyermeknevelőkre, óvodapedagógusokra. Az anyagi megbecsültség már a pályakezdők számára is kifejezett, az életpályamodell pedig a további szakmai-anyagi előrelépésre is lehetőséget biztosít. A Tokaj-Hegyalja Egyetem a tudás forrása. A pedagógushivatásra készülők minden szinten – alapképzésben, gyermekkultúra mesterszakon és sokféle szakirányú továbbképzéseken – tudáshoz juthatnak nálunk úgy, hogy a korábban megszerzett ismereteiket beszámíttatva a képzési időt fél, akár egy évvel le tudják rövidíteni. 

 

Mi vonzott a pedagóguspályában? 

Bodor Vivien: Már egészen kiskorom óta tudom, hogy pedagógus szeretnék lenni. Tudatosan választottam középiskolában a pedagógiai szakgimnáziumot, ahol megszereztem a dajka szakképesítést. Azonban úgy éreztem, hogy ennél többre vagyok hivatott, és szeretnék mélyebb tudást átadni a diákoknak. Motivációt jelentettek számomra a saját tapasztalataim is, hiszen kiváló tanítónőim voltak, akik példát mutattak nekem. Célom, hogy én is ilyen hatással legyek a tanítványaimra, és támogató, inspiráló pedagógusként segítsem őket a fejlődésükben. 

Milyen hallgatóként a THE képzése? 

Bodor Vivien: A képzés gyakorlatorientált, családias légkörben zajlik, ahol mi hallgatók közvetlen kapcsolatban állunk az oktatókkal. Az egyetem különös figyelmet fordít a helyi sajátosságokra, például a borászatra, turizmusra és pedagógiai képzésekre. A kis létszámú csoportok lehetőséget adnak az egyéni fejlődésre és a személyre szabott támogatásra. Az oktatóink nemcsak hatalmas tudással rendelkeznek, hanem ezt érthetően és érdekesen adják át nekünk. Emellett sikerült személyes kapcsolatokat is kialakítanom velük, ami még inkább erősíti a tanulási élményt. Nem csupán egy Neptun-kód vagyok, hanem Vivien, akit ismernek, akinek segítenek a továbbtanulásban, és akitől megkérdezik, hogy érzi magát, vagy hogyan sikerült a vizsgája. Számomra ilyen érzés THE hallgatónak lenni. 

Hogyan képzeled a jövődet? Megadja a tanítói alapokat a THE? 

Bodor Vivien: A jövőben szeretnék a szakmámban elhelyezkedni, elsősorban tanítóként. Ha lehetőségem adódik, továbbtanulnék mesterképzésen, sőt, a PhD megszerzését is célként tűztem ki. A Tokaj-Hegyalja Egyetem tanítói képzése stabil alapokat adott nekem ehhez. Az itt megszerzett tudásnak köszönhetően magabiztosnak érzem magam, és úgy gondolom, hogy megfelelő alapokkal rendelkezem a szakmai fejlődésemhez. Természetesen mindig van hova bővíteni az ismereteimet, de biztos vagyok benne, hogy az egyetem jól előkészített a pályámra.