Összehozni a tágabb családot
A fenti cím is lehet a mottója a Szenior Akadémia 2024/25. őszi szemeszter első előadásának. Dr. Kovács Áron PhD történész, Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei kézirattárosa a nagyszülőket unokákkal összekapcsoló közös tanulási folyamatra hívta fel a figyelmet.
A nagy létszámú és az új tanévben is bővülő közösség új helyszínen, a Borostyán épületében hallgatta a Bevezetés a családtörténeti kutatásba című előadást.
Kovács Áron a családfakutatást, mint történeti segédtudományt több megközelítésből is bemutatta: vizsgálta annak célját, történetét, alkalmazási területeit és forrásait. Utóbbiak között kiemelt helyet foglal el a XIX. század végén bevezetett polgári anyakönyv. Sok hasznos információt szerezhetünk a különböző korok tárgyi emlékeiről, de akár egy épületen lévő feliratról vagy éppen a temetői síremlékekről is.
A genealógia vagyis családok történetét, származását kutató segédtudomány műveléséhez kitartásra, kíváncsiságra egyaránt szükség van, de az internet kapcsolat is nélkülözhetetlen. A kutatási sikerek motiválnak, szórakoztatnak – emelte ki az előadó -, számos családi és helytörténeti ismerettel, egészségügyi és kisebb latin tudással is felvérteznek. A családfakutatás legnagyobb hozadéka, hogy összehozza a tágabb családot.
Dr. Kovács Áron gyakorlati példákon keresztül mutatta be, hogyan lehet a különböző adattárakban keresni, milyen következtetésekre juthatunk a rögzített információk alapján, miként történik a családfa felöltöztetése. Az előadó örömét fejezte ki, hogy Tokaj-Hegyalja legszínvonalasabb ismeretterjesztő előadássorozatának vendége lehetett és szívesen válaszolt az egyéni kérdésekre is.
A Szenior Akadémia programja 2024. október 16-án Újszászy Kálmán építész előadásával folytatódik.
Hír: Csatlósné Komáromi Katalin
Fotó: Tamás István