„Hagyományaink annyit érnek, amennyit gyermekeink fejlődéséhez, azaz a holnap számára nyújtanak”
Dr. Téglás Zsolt Gábor a Tokaj-Hegyalja Egyetem Comenius Intézetének egyetemi docense Zenei tehetséggondozás - generációkon átívelő hagyományok címmel tartott előadást a Szenior Akadémia novemberi programján. A délután mottója Falvay Károly idézett soraival foglalható össze.
A Bodrogköz központjából, Cigándról indult volt sárospataki diák életében már kisgyerekkortól fontos szerepet játszott a hagyományápolás, a családi környezetben tapasztalt népzenei, néptáncos, értékek megismerése. Nagyszüleitől és szüleitől kapott örökség természetes módon lett mindennapjainak része, az ismereteket könnyedén, élményszerűen sajátította el.
Kodály Zoltán zeneszerző és Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató gondolatai egyaránt hatottak rá, de saját tapasztalatai is jelentősen befolyásolták a hagyományok átörökítésében. A Zsindely Népzenei Együttest 2004-ben alapította, amelynek azóta is zenekarvezető prímása. E formáció újabb lehetőségeket biztosított számára a népi kultúra értékeinek szélesebb körben történő bemutatásához.
A következő generációt képviselő 14 éves Téglás Botond zenei nevelését kellő tudatossággal alakították, felismerve, hogy kisfia rendelkezik a Renzulli féle tehetség értelmezés minden ismérvével: azaz átlagon felüli képesség, kreativitás, a feladat iránti elkötelezettség. Boti öt éves kora óta hegedül, azóta kiváló sárospataki, hazai és nemzetközi zenepedagógusok foglalkoztak vele. A mára már több hazai és nemzetközi hegedűverseny aranyérmese mindennapi gyakorlással és folyamatos tanulással fejleszti magát. 2021-ben beválasztották a Nemzet Fiatal Tehetségei közé, jelenleg a Bécsi Zeneakadémia Ifjúsági Tehetséggondozó Osztályának hegedűs növendéke. Európa és Amerika neves koncerttermeiben megfordult Botond édesapjával és nagypapájával, valamint Joósz Antal tangóharmónikással kiegészülve rögtönzött koncertélményben, közös éneklésben is részesítte a hallgatóságot.
Hír: Csatlósné Komáromi Katalin
Fotó: Tamás István