A Regionális Történeti és Művelődéskutatási Tanszék könyvbemutatója Budapesten 2025. május 15-én

A budapesti Józsa Judit Galériában a nem egészen másfél esztendő alatt immár a harmadik tanszéki könyvbemutatóra: a Báthory téka sorozat alsorozataiban 5 új kiadványnak az ismertetésére került sor.

Kéri Szabolcs rektor úr köszöntőjében biztató szavakkal szólt a munkájuk értelmét mind gyakrabban megkérdőjelező bölcsészekhez: ha ilyesfajta minőségi forrásokkal nem tápláljuk a mesterséges intelligenciát, különösen több nyelvű kötetekkel, az emberi agyhoz hasonlóan az is előbb-utóbb leépül. A könyvbemutató egyúttal arra is alkalmat biztosított, hogy a Regionális Történeti és Művelődéskutatási Tanszék bemutatkozhassék a fővárosi közönség előtt, mivel a könyveket a házigazda Pusztay János, a tanszék külső munkatársa mellett Bolvári-Takács Gábor tanszékvezető és Egey Emese ismertették. 

Jánosi Zoltán irodalomtörténész két könyvismertetőjét-méltatását külföldi útja miatt írásban küldte meg.

A tavaly elhunyt észt író-műfordító, Arvo Valton emléke előtt konferencia tisztelgett, melynek anyaga a Literatura-Studia alsorozat 2. kötetében látott napvilágot (In memoriam Arvo Valton). A könyv különlegessége, hogy az emlékezők mindegyike anyanyelvén fogalmazta meg gondolatait, melyeket itt magyarul is olvashatunk az angol nyelvű absztraktok sűrített változata mellett, így a kötet magyar, finn, észt, udmurt és mari nyelvű.

Ugyancsak Arvo Valtonra emlékezik a Literatura-Opera alsorozat második kötete, ezúttal az író 120 miniatűrjét, félpercesét közölve. (Arvo Valton: Pooleminutilised. 120 miniatuuri. Félpercesek. 120 miniatűr.) A könyv különlegessége kétnyelvűsége: az észt nyelv búvárai és a nyelvtanulók örömmel fogják forgatni az eredeti észt szövegeket és a Pusztay János-féle magyarításukat. 

A legnépesebb alsorozat, a Minoritates három új könyvvel bővült. A Minoritates 4. kötetét (Zeneművészeink Északon) Tar Károly, ismert svédországi magyar író, lapszerkesztő állította össze. Megismerjük belőle egyfelől a magyar zeneszerzők skandináviai fogadtatását, másrészt az északi országokba került magyar muzsikusok pályáját, köztük jó néhány iskolateremtő, intézményalapító személyiséget, zenész dinasztiát.

A Minoritates 5. tagja (Magyarok Skandináviában. Finnország) a finnországi magyar diaszpóra történetével, a magyarok lélekszámának adataival, a nyelv- és kultúraátadás lehetőségeivel és híres finnországi magyarok bemutatásával kelti fel az olvasó érdeklődését. Megtudjuk, egyebek közt, hogyan lehet a Lappföldön zöldséget termeszteni, miként lett jegyzett fotóművész a volt pataki diák, Rácz István, mivel járult hozzá a finn hangszeres képzéshez a Szilvay család, kik voltak a nokiás vagy az iittalai magyarok. A kötet összeállítója és egyes írások szerzője a Helsinki Egyetem munkatársa, egykori magyar lektora és vendégtanára, Kovács Magdolna.

A Minoritates 6. kötetében a tavaly ősszel Sárospatakon elhangzott előadások lektorált változata látott napvilágot (Nemzetiségek régiója. Zemplén, Kelet-Szlovákia, Kárpátalja, Partium, Bánság). A 16 tanulmány számot ad a nevezett régiók nemzetiségeinek helyzetéről egykor és ma jeles, a téma szakértőjének számító kutatók tollából, akik legfrissebb kutatási eredményeiket teszik itt közzé. Bolvári professzor úr a szerzők kezdő- vagy zárómondatait összeollózva rendkívül tanulságos és megrendítő összefoglalójával ajánlotta az írásokat. A kötetet függelékként három rövidebb, személyes családtörténeti vallomás (oral history) egészíti ki. 

Hír: Egey Emese

Az eseményről a Magyar Nemzetben is olvashatunk. 


Utolsó frissítés: 2025.06.17. 11:05