Tokaj-Hegyalja Egyetem
A tanszék tervezett kutatásai:
- Európai szellemi áramlatok a Magyar Királyságban és Erdélyben, 1450–1850
A szak írott kulturális örökség szakirányához közvetlenül kötődő kutatási téma. Vizsgálja, hogy mely európai szellemi áramlatok mikor, milyen medializációval érkeztek a Kárpát-medencébe, és itt mely társadalmi rétegeket, szakmai, vagy vallási csoportokat érintettek.
Alapvető forráskutatások: korabeli szövegek, korabeli könyvjegyzékek, ma is meglévő régikönyv és kéziratállományok feltárása. Miután a magyarországi értelmiség szövegekkel való foglalkozása (kiadás, jegyzetelés, kommentálás, fordítás) nagy mértékben tanulmányi éveikben, tehát külföldön történt, a kutatás kiterjed a külföldön megjelent magyarországi szerzőségű művek ottani társadalomtörténetére is. Ki adta ki, kinek ajánlották, ki vett részt szellemileg a kiadásban, ezek a személyek milyen viszonyban voltak a magyarországi szerzővel, megmaradt-e kapcsolatuk a szerző hazatérte után.
A kutatás másik iránya azt vizsgálja, hogy a kora újkori kiadott szövegkorpuszban mikor, ki, mit írt a Magyar Királyságról és Erdélyről, illetve a magyarokról. Könyvtáros nyelven fogalmazva tehát az RMK III. és az Apponyi kategóriájú könyvek és kiadványok a kutatási téma. Koncentrálva két speciális területre: a tokaji bor, és általában a Magyar Királyság borai; a Bibliotheca Corvina sorsa. A legutóbbi téma a magyar nemzettudat formálódása történetében külön fejezetet képez. Minden kutatási irány esetében hangsúlyosan kell tekinteni a helyi egyházakat ért szellemi hatások történetét, az egyházi szereplők (lelkészek, papok, tanítók, tanárok) kapcsolatrendszerét, figyelve a kapcsolatokban szellemi hatásokat kibocsátó személyekre.
- Európai humanistica, 1500–1620
A programban foglalkozunk minden olyan személlyel, aki 1600 előtt született a Magyar Királyságban vagy Erdélyben, és 1500 előtti szöveg kiadását, kommentálását vagy fordítását végezte el. A program része a párizsi Francia Kutatási Alap (CNRS) egyik intézete (IRHT) és a Tours-i Egyetem Reneszánsz Tanulmányi Központja által koordinált európai szintű kutatáshoz.
Intézetünk lehetne a Közép-Európát érintő kutatások szervezésének a központja is. A 2026-ig terjedő időszakban a Brepols Kiadó által kiadott sorozatban három magyar kötet jelenik meg, ebből egynek az elkészítését Intézetünk vállalja.
- Colligite fragmenta
A Tokaj-Hegyalja művelődéstörténeti kutatások nyomon követése a terület közművelődési szervezeteivel, értelmiségi csoportosulásaival, múzeumaival, levéltáraival és könyvtáraival, továbbá önkormányzataival, nemzetiségi önkormányzataival együttműködésben. Évenkénti találkozó, előadásokkal, amely előadások szövegeiből blokkokat lehet kialakítani a helyi, esetenként országos folyóiratokban, évkönyvekben. Fontos, hogy a találkozók interdiszciplinárisak legyenek, ne külön szekcióban legyenek az egyes szakmák képviselői, hanem hallgassák végig a más szakmák eredményeiről szóló tudományos előadásokat.
- In vino veritas – in libris vinum
Magyar és európai könyvek a szőlőről, borról és fogyasztásukról. 2026-ra a Nemzetközi Magyarságtudományi Kongresszus kísérő rendezvényként egy nagyobb könyvkiállítás megszervezése. A szőlő és a bor a korai szövegekben, kéziratos és nyomtatott könyvekben.