2021. november 4-5-én a Tokaj-Hegyalja Egyetemen (THE) rendezték meg a III. Alkalmazott nyelvészeti ankétot, melynek témája A nyelvtudomány eredményeinek fölhasználása a nyelvi örökség archiválásában volt.
Prof. Dr. Bolvári-Takács Gábor, a THE rektora nyitotta meg a kétnapos rendezvényt. Ezt követően Prof. Dr. Monok István nyitóelőadása következett Az anyanyelv aránya kora újkori magyarországi és erdélyi olvasmányokban címmel, amit az előadóknak szervezett fogadás követett. Az ankét második napján hét előadást hallhatott a közönség. János Szabolcs a kulturális és nyelvi emlékezet témába, Verók Attila a kulturális örökség nyelvi hagyományőrzési területeibe, Nyiri Péter pedig A Magyar Nyelv Múzeumában folytatott nyelvészeti muzeológiai munkába avatta be a hallgatóságot. A rövid szünetet követően Balázs Géza anyanyelvi örökségünk mennyiségi és minőségi sajátosságairól, Minya Károly az archaizmusokról, Toma Kornélia a Sárospatakon és környékén fellelhető nyelvi örökség pedagógusképzésbe való beemeléséről, Pancza János pedig a kulturális örökség új technológiákkal történő kutatási-megőrzési lehetőségeiről tartott előadást.
A szervező intézmény részéről Balázs Géza elmondta, hogy az alkalmazott nyelvészeti ankétsorozat célja az alkalmazott, hasznos nyelvészet, másként a nyelvtudományi eredmények gyakorlati hasznosítása, majd összegezte a másfél nap szakmai üzeneteit, végül megköszönte a THE házigazda szerepét.
A rendezvény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre. A szervező intézmény: ELTE BTK. A társszervezők: Tokaj-Hegyalja Egyetem, Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport, Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, PKÜ – Kazinczy Műhely, THE Speculum Kutatócsoport.
Sárospatak, 2021. 11. 07.
Hír: Dr. Toma Kornélia
Fotók: Tamás István