
„Valós eredményekről ismerjék meg a nőket, ne csupán az ismertség alapján”
- Kategóriák hazai kapcsolatok, Hírek, kiállítás, közélet, Téma, Tokaj-Hegyalja Egyetem
- Dátum 2023.02.18.
Népszerűnek lenni ma az online térnek köszönhetően nem nehéz, de az igazi értékteremtő munkát népszerűvé tenni sokkal nehezebb – hangsúlyozta Dr. Horváth Ágnes a ZsuzsannaFeszt nyitó eseményén, a Lorántffy Zsuzsanna Hímzőműhely kiállításának megnyitóján.
A Tokaj-Hegyalja Egyetem első ízben, hagyományteremtő szándékkal szervezte meg a többnapos komplex rendezvénysorozatot, amely Lorántffy Zsuzsanna fejedelemasszony emlékét ápolva hívta fel a figyelmet a mai korban élő nők sokoldalú értékőrző –értékteremtő munkájára.
Az úrihímzés hagyományát ápoló és átörökítő közösség munkáját ma már a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékén is számontartják. Kiállításuk nemcsak látványával nyűgözte le a nagyszámú érdeklődőt, hanem szellemiségével is bevezette a háromnapos programot. Pocsainé Dr. Eperjesi Eszter lelkész –etnográfus Református liturgikus textíliák – az úrihímzéstől a szecesszióig vetítettképes előadása és helyszíni hímzésbemutató tette teljessé a kora délutáni programot.
A ZEMA – Café szalonbeszégetés során Papp Erzsébet által vezetett családi vállalkozás története bontakozott ki. A tulajdonost Dr. Csisztu Zsuzsa újságíró-műsorvezető kérdezte és Kriston Lili művészeti menedzser kalauzolta a hallgatóságot a színek, formák, stílusok világában. A kézzel festett porcelán ékszerek története, egy-egy kollekció megszületése, a márka nemzetközi ismertsége éppúgy téma volt, mint a fenntarthatóság szempontjai. Az ékszerház bemutatóján az egyedi darabokat egyetemünk munkatársai vonultatták fel a kifutón.
Oklevélátadó ünnepi szenátusi üléssel kezdődött a programsorozat második napja. Az esemény a szakirányú továbbképzéseken tanulók számára is ünnepi alkalom volt, hiszen őket most fogadta egyetemi polgárokká a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke és rektora. Örvendetes, hogy a tavalyinál tízszer többen kezdik meg a tanulmányaikat. A létszámnövekedés igazolja, hogy a térségben és a felsőfokú tanulmányok piacán egyre ismertebb a világörökségi tájegységen működő egyetem. Új együttműködési szerződéseket hét partnerrel írt alá dr.Horváth Ágnes rektor, köztük a Széchenyi Társasággal, a PIM Kazinczy Ferenc Múzeumával, az Európai Ökociklus Társasággal.
A szenátusi ülésen történt meg a Dudás István Ösztöndíj Alap bejelentése, melynek névadóját, az egykori sárospataki tanítóképzős gyakorlóiskolai igazgató munkásságát fia, ifj. Dudás István mutatta be. Az alapítók a bábművészettel foglalkozó, az alkalmazott bábjáték területén kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatók és pedagógusok számára teremtették meg az ösztöndíj lehetőségét.
Prof. Dr. Frisnyák Sándor geológus könyv- és térképgyűjteményének átadásával folytatódott a program. A Nyíregyházi Egyetem nyugalmazott egyetemi tanárának adománya elsősorban a turizmus-vendéglátás szakon tanulóknak nyújt lehetőséget az ismeretek bővítésére.
Lorántffy Zsuzsanna fejedelemasszony szobránál hajtott fejet a Tokaj-Hegyalja Egyetem vezetése kora délután. A koszorúzáshoz csatlakozott Sárospatak város önkormányzata és a református egyházközség is. A szemerkélő esőben zajló eseményt Nagy Csaba tárogatóművész játéka tette emlékezetessé.
A fesztivál alkalmából kiírt esszé és novellaíró pályázat ünnepélyes eredményhirdetésével folytatódott a délután. Árvai Magdolna a Nők Lapja szerkesztője foglalta össze a zsűri értékelését. Nem voltak könnyű helyzetben, hiszen az ország minden pontjáról érkezett 75 pályamű megdolgoztatta a döntéshozókat. Az abszolút legmagasabb pontszámot elért pályaművet Lovas Anett tanárnő mutatta be.
Halmos Monika Virág körüli utazások – Ehető virágok története címmel tartott nagysikerű előadást. Nemcsak hallhattuk a sokoldalú felhasználást, hanem meg is kóstolhattuk a virágból illetve azok felhasználásával készült finomságokat.
Zsuzsannák a történelemben és a művészetekben zenés előadás zárta a ZsuzsannaFeszt második napját. Az egyetemes és a magyar kultúra zenei és prózai betétei tették feledhetetlenné az estét. Lorántffy Zsuzsanna, Kossuth Zsuzsanna, Rab Zsuzsa, Cserháti Zsuzsa csak néhány név, akiknek személyét megidézte a Keszei Bori operaénekes szerkesztésében és Létay Dóra színésznő, Fodor Beatrix operaénekes, Lékai Péter színész és Köteles Géza zongorista előadásában zajló este.
Lorántffy Zsuzsanna terített asztala volt a fő témája a harmadik napnak. A meghirdetett süteményversenyre 30-nál is több cukrászati remekmű érkezett. A zsűri itt sem volt könnyű helyzetben. Lorántffy Zsuzsanna korának háztartását Dr. Fodorné Dr. Nagy Sarolta lelkész, egyetemi tanár előadásából ismerhették meg a résztvevők.
A háromnapos programot tokaji borok sétáló kóstolója zárta Tokaj-hegyaljai borászatok közreműködésével. A jó hangulatú összejövetel igazolta, hogy a tokaji bor korszakokat, társaságokat kötnek össze.
Következő bejegyzés
A korai iskolaelhagyás problémái is szerepeltek az akadémiai közgyűlés napirendjén
További híreink

Nemzetközi oktatói mobilitás

Tanévnyitó 2023.
