
„Két jóbarát” négyoldalú egyeztetése Lengyelországban
A legjobb turisztikai felsőoktatási intézmény Lengyelországban a Turisztikai és Ökológiai Főiskola (WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII). Velük írt alá többoldalú szándéknyilatkozatot a lehetséges együttműködések területén Dr. Horváth Ágnes, a Tokaj-Hegyalja Egyetem rektora és Némethy Sándor kutatóprofesszor.
A lengyel egyetem székhelye a Kis Wawel nevű reneszánsz Suski-kastély, melynek történelmi belső tereiben korszerűen felszerelt előadótermek és számítógépes laboratóriumok találhatók. A Turisztikai és Ökológiai Főiskola egy Global Network University, erős, nemzetközi hatókörrel rendelkező akadémiai központ, amely több mint húsz éve sikeresen oktat lengyelországi és külföldi hallgatókat.
A Tokaj-Hegyalja Egyetem rektora nem csupán az egyetem ünnepélyes tanévnyitója miatt érkezett Sucha Beskidzka városába. A találkozón négy résztvevő intézmény képviselői egyeztették az együttműködés területeit, majd szándéknyilatkozatot írtak alá. A Turisztikai és Ökológiai Főiskola részéről Maria Grezchynka kancellár, Marek Labaj rektor és Marek Nocon, a Gazdálkodás és Menedzsment Kar dékánja írt alá. A Kis Lengyelországi (Małopolska) vajdaságot és Sucha Beskidzka városát Stanisław Lichosyt polgármester és Józef Bałos, Suski megye önkormányzatának elnöke képviselte aláírásával. Magyarországról Bánné dr. Gál Boglárka, a Megyei Közgyűlés elnöke, valamint Dr. Horváth Ágnes, egyetemünk rektora és Dr. Némethy Sándor kutatóprofesszor látták el kézjegyükkel a nyilatkozatot.
A „Lengyel – magyar két jó barát” szállóige ebben az esetben is megállja helyét. A nyilatkozatban célként rögzítették többek között a turizmus fejlesztését (kulturális, bor-, öko-, agro- és zarándokturizmus), a körforgásos gazdaság területén regionális fejlesztési programok megvalósítását, közös szakképzés kialakítását a turisztikai és közszolgáltatási szektorban. Fontos tényező volt valamennyi résztvevő számára a természeti erőforrások és kulturális örökség védelme, illetve a testvérvárosi lehetőségek minél szélesebb körű kiaknázása. A két oktatási intézmény szempontjából elengedhetetlen volt, hogy helyet kapjon a nyilatkozatban közös képzési lehetőségek és szakmai gyakorlatok megvalósítása.
A vendéglátók pihenésképpen Wadowice és Wieliczka városában kalauzolták magyar vendégeiket, majd a látogatás utolsó napján a két egyetem képviselői részletes megbeszélésen bontották ki, hogy az oktatás és kutatás területén milyen együttműködéseket terveznek. Ez az egyeztetés elsősorban közös oktatási programok, közös diploma és oktatói/hallgatói csereprogramok, valamint közös kutatási projektek létesítésére vonatkozott. A csereprogramok tekintetében az Erasmus+, CEPUS és a NAWA[1] által felkínált lehetőségeket tekintették át, melyek a turizmus, regionális fejlesztés, vállalkozás és menedzsment, informatika, tájökológia, kulturális örökség tanulmányok, természeti erőforrás menedzsment, új felsőoktatási pedagógiai módszerek és a gyakorlati képzési lehetőségeket kínáló nemzeti parkok témáiban valósíthatók meg.
A Tokaj-Hegyalja Egyetem és a Turisztikai és Ökológiai Főiskola itt még mindig nem állt meg. Megállapodtak ugyanis abban, hogy elkezdik egy közös magyar – lengyel – olasz nemzetközi turizmus MSc megalapítását célzó javaslat előkészítését.
[1] NAWA = NARODOWA AGENCJA WYMIANY AKADEMICKIEJ – lengyel nemzeti akadémiai csereügynökség