
Legyen Ön is kutató egy éjszakára Sárospatakon!
Szabadulószobából kijutni a népmese segítségével, érteni a drónok és a virtuális valóság kínálta lehetőségeket, átélni a fizika és kémia világának meghökkentő részeit, elkalandozni a könyvek birodalmában – erre hívja az érdeklődőket a Kutatók Éjszakája a Tokaj-Hegyalja Egyetemen, szeptember 30-án.
A sárospataki általános iskolások minden éven izgatottan várják azokat a látványos kísérleteket, amelyeket Dr. Nagy György egyetemi docens mutat be a Kutatók Éjszakáján. Idén szeptember 30-án pénteken 14:00 órától csodálkozhatnak rá a természettudomány csodáira.
Mit csinál egy művészettörténész? Miért fontos, hogy a lábjegyzeteket is elolvassuk? A válaszokat Nemesné Dr. Kis Tímea tudományos főmunkatárstól tudhatjuk meg 15:00 órától.
„Robot+AI+VR” – ha tudja mit jelent azért, ha nem, azért jöjjön el Perlaki Attila mesteroktató előadására 16:00 órától, ahol a robotok és mesterséges intelligencia mellett az oly sokakat foglalkoztató virtuális valóságot is megismerheti.
Miféle kalandokat élnek át a népmesék szereplői? Lehetséges-e, hogy a legkisebb királyfi, a trón várományosa eltűnik a királyi palotából? Ha igen, hogyan találjuk meg? Ezekre a kérdésekre kereshetik a választ „A legkisebb királyfi” című interaktív játék résztvevői az egyetem könyvtárában berendezett szabadulószobában. A 30 perces játékra 3-5 fős csoportokat vagy családokat várunk.
Este nyolctól izgalmas nyomozásra vár minket Dr. Bolvári-Takács Gábor egyetemi tanár. A Magyar Tudományos Akadémia – fennállása óta – közel 2000 tagot számlált, és közülük alig néhányan mondtak le e megtisztelő címről. Az egyik ilyen személy a sárospataki születésű Mitrovics Gyula, korának jeles esztétája, aki 1947-ben táviratban jelentette be akadémiai tagságról való lemondását. Vajon mi állt e szokatlan lépés hátterében? A választ a „Történeti forráskritika, mint nyomozási módszer?” című előadásban levéltári iratok és a korabeli sajtó alapján próbáljuk rekonstruálni.
A sokszínű program része még, hogy Dr. Remenyik Bulcsú „Egy világörökség születése”, míg Tamás István „Időutazás a könyvek birodalmában” címmel tart előadást délután. Dr. Sándor Zsolt a drónok mezőgazdaságban betöltött szerepét mutatja be, az éjszakát pedig „Aszfalt csillagászat” zárja, amelynek keretében Dr. Nagy György vezetésével teleszkóppal figyelhetjük meg az égi tüneményeket. Az utolsó előadás sikeréhez múlhatatlan szükségű a derűs idő és a felhőtlen égbolt. Ezt kívánjuk valamennyiünknek!
Részletek ITT