
Kutatás, együttműködés, elköteleződés a hátrányos helyzetű gyermekek oktatási esélyegyenlőségének megteremtéséért
A Tokaj-Hegyalja Egyetem számára kiemelt jelentőséggel bír, hogy oktatója, Dr. Gulyás Klára egyetemi adjunktus és interkulturális referens számára Durkó Albert, az Országos Pünkösdi Egyház Cigánymisszió misszióvezetője és Surman László, a Cigány Módszertani és Kutató Központ igazgatója lehetőséget biztosított arra, hogy az Egyetem képviseletében a mezőberényi „Delhi” telepen neveléstudományi kutatást végezzen. Intézményünk számára a hátrányos helyzetű gyermekek oktatási helyzetének és a szülők iskoláztatáshoz való viszonyának megismerése nagy fontossággal bír, mert egyetemünk egy olyan régióban és térségben található, ahol a köznevelési intézményekben a hátrányos helyzetű gyermekek aránya jelentősen felülreprezentált. A vizsgálat során a telep 53 háztartásában élő 124 gyermekre vonatkozóan nyertünk adatokat. A kutatási eredményekről a későbbiekben fogunk hírt adni.
A kutatás lezárultát követően sajtótájékoztatóra került sor „Delhi” városészben, ahol kolléganőnk és Surman László igazgató úr is reményét fejezte ki, hogy a mostani kutatás egy szoros együttműködés kezdeti lépése az Egyetem és a Cigánymisszió között. A vizsgálat ugyan neveléstudományi megközelítésű volt, mégis fontos kiemelni, hogy – miután az oktatás a társadalmi felzárkózás egyik kulcseleme – a nyert tudományos adatok a hátrányos helyzetű gyermekek hátránykompenzációjának megteremtése mellett a különböző felzárkózáspolitikai fejlesztések szempontjából is nagy jelentőséggel bírnak.
Bízunk benne, hogy az ilyen irányú tevékenységünkkel a térségben élő, lemorzsolódással fenyegetett általános iskolás gyermekek érettségit adó középfokú köznevelési képzésbe, majd a Tokaj-Hegyalja Egyetemre történő eljutását is elősegíthetjük.
Szerepvállalásunk hatékony megvalósításához elengedhetetlen, hogy olyan partnerekkel működjünk együtt, akik lokális és országos szinten egyaránt élen járnak a hátrányos helyzetű és roma közösségek megsegítésének területén. Ez lehetővé teszi, hogy egymás célkitűzéseit támogatva hatékonyan tudjuk a felzárkózáspolitikai célokat érvényesíteni. A Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymisszió szakmai tapasztalataira a jövőben is számítunk.
Híradás az eseményről ITT, ITT, ITT és ITT