
Könyvbemutató a 17. századi református lelkészek műveltségéről
A Tokaj-Hegyalja Egyetemen június 17-én mutatták be az Iskolavárosok Kutatóintézet támogatásával megjelent könyvet: Oláh Róbert (TtRE Nagykönyvtára) Miskolci Csulyak István és Tofeus Mihály könyves műveltsége című munkáját.
Miskolci Csulyak István (1575–1645) zempléni kötődése közismert: Tolcsván született, Bodrogkeresztúron és Sárospatakon tanult, majd pedig lelkészként többek között Szerencsen és Patakon is szolgált, s zempléni esperes is volt. Költőként és esperesként is kora kiemelkedő műveltségű és jelentőségű személyiségeként tisztelték a hazai reformátusok. Tofeus Mihályról (1624–1684) inkább erdélyi kötődései ismertek széles körben, ezzel együtt Comenius társaként volt a sárospataki kollégium tanára, majd pedig rövid ideig Bodrogkeresztúr gyülekezetét is szolgálta lelkészként. Mindkettejükre igaz az, hogy nemcsak Sárospatak iskolavárossá válásának voltak aktív közreműködői, hanem egyúttal munkásságuk megismerése az iskolavárosi építkezés szellemi hátországának jellemzőire is rávilágít.
Oláh Róbert e két lelkipásztor könyvműveltségével foglalkozik újonnan megjelent kötetében. A bemutató problémafelvető előadását Monok István (THE, MTA KIK) tartotta, aki ismertette Miskolci Csulyak és Tofeus Mihály erdélyi püspök, fejedelmi prédikátor műveltségének alapjait, majd az elmúlt évtizedekben zajló nemzetközi könyvtörténeti kutatások kontextusában értékelte a kötetet. Kiemelte, hogy míg Miskolci Csulyak a „heidelbergi kultúrkörben” gyarapította a könyvtárát, addig Tofeus már a külföldi egyetemjárás új központjában, a németalföldi könyvpiacon vásárolt.
Zárásként a szerző módszertani kérdésekről és az egyházi értelmiségiek kálvinista ortodoxiához való viszonyáról beszélt a Csorba Dávid (SRTA) által moderált beszélgetés során.
A kötetbemutató ITT visszanézhető.