
A marslakók köztünk élnek – Dr. Nagy György tanszékvezető egyetemi docens székfoglaló előadása
A marslakók köztünk élnek címmel tartotta meg székfoglaló előadását 2022. június 1-jén Dr. Nagy György, a Természettudományi Tanszék tanszékvezető egyetemi docense. A Tokaj-Hegyalja Egyetemen tartott székfoglaló előadások sorában ez volt a hetedik.
Az eseménynek az egyetem díszterme adott otthont, de a THE facebook oldalán élőben is követhető volt az érdeklődők számára.
Az előadás a Magyarországról elszármazott és végül Amerikába emigrált tudósok közül azoknak állított emléket, akiket Amerikában marslakókként emlegettek a korukat évtizedekkel megelőző tudásuk, gondolkodásmódjuk miatt. Az előadás első részében Nagy György a “marslakók” közül Szilárd Leó, Neumann János, Wigner Jenő és Teller Ede életének fontosabb tudományos állomásait ismertette, melyek megváltoztatták az egész XX. századot. Ezt követően Selényi Pál, sokunk számára ismeretlen, magyar kutató tudományos munkásságát ismerhették meg a jelenlévők, aki az elektrográfia alapjait rakta le (ez a fénymásolók működésének alapja). Az előadó mindemellett bemutatta saját kutatásait és tudományos eredményeit az elektrofotográfia területén, végül szót ejtett azokról a körülményekről, melyek Magyarországon megalapozták a tudományos sikereiket: a családi háttér, köz- és felsőoktatási intézményrendszer, jól képzett tanárok, változó gazdasági-politikai háttér. A “marslakóknak” az utókor számára megszívlelendő gondolataival zárult az előadás. Wigner Jenő ránk hagyott sorai sok mindent elárulnak lelkületükről: „Egyszerű magyar dalok és versek, amelyeket 1910 előtt tanultam, ma is önként megszólalnak bennem. Az Egyesült Államokban eltöltött 60 esztendő után még mindig inkább magyar vagyok, mint amerikai.”




















