
Öregdiák emlékbeszéd a Georgikon Technikum ünnepségén
Kollégánk, Dankó László egyetemi docens, a Turizmus és Vendéglátás Tanszék vezetője, részt vett és öregdiák emlékbeszédet mondott a sátoraljaújhelyi Georgikon Görögkatolikus Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 150 éves fennállása alkalmából rendezett emlékünnepségen.
A Kertészeti Technikum jogelődje az 1872-ben Tarcalon megalakult Vegykísérleti állomás és Pincemester Képző Intézet. Ennek alapjain alakult meg a tarcali Magyar Vincellérképezde (Magyar Királyi Szőlészeti és Borászati Szakiskola), mely a Gróf Degenfeld birtok parkjának közepén található egykori kúriában működött. A II. világháború végén szünetelt az oktatás, majd 1947-től Állami Kertész és Szőlészképző Iskola néven folytatta tovább az oktatást. 1949-től Mezőgazdasági Gimnázium néven, 1950-től Mezőgazdasági Technikumként működött tovább az intézmény.
A Magyar Királyi Szőlészeti és Borászati Szakiskola 1953-ig működött Tarcalon, majd 1954-től kezdődően ennek jogutódjaként Sátoraljaújhelyen a Kertészeti Technikumban képezik Tokaj-Hegyalja szőlész-borász középfokú szakembereit.
Az alapítás 150 éves évfordulója alkalmából tartott ünnepségen részt vett és köszöntő beszédet mondott Stumpf István kormánybiztos, egyetemünk fenntartó alapítványának elnöke.
Dankó László kollégánk mint 1974-ben érettségizett öregdiák beszédében visszautalt a máig összetartó osztály diákkori élményeire, a közismereti és szakmai képzés magas minőségére, mely lehetővé tette, hogy a technikumi osztály harmada felsőfokú képesítéseket szerezhessen.
A Tokaj-Hegyalja Egyetem oktatójaként reményét fejezte ki, hogy a két intézmény között a jövőben tovább erősödik a szőlőművelési, borászati laboratóriumi-pincészeti, s a beiskolázási kapcsolat a szőlész-borász és a turizmus-vendéglátás szakok vonatkozásában.